רפואה משלימה, אלטרנטיבית וסינית – מה ההבדל?

אחת ולתמיד, מה ההבדל בין רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית ורפואה סינית? הכל במאמר המקיף הבא!

מערכת הבריאות בישראל מפעילה שירותי רפואה קונבנציונליים לצד שירותי רפואה משלימה.

במאמר אסביר מה נכלל תחת הכותרת רפואה קונבנציונלית ורפואה משלימה, האם ניתן להסתמך רק על אחת מהן, מהי רפואה אלטרנטיבית והאם הסוד לבריאות מיטבית נמצא דווקא בשילוב של השתיים.

שירותי הרפואה הקונבנציונליים מעמידים לרשות המטופלים אנשי מקצוע מתחום הרפואה בעלי תואר והסמכה (דוקטור/ פרופסור), שמטפלים בתסמינים ומחלות באמצעות תרופות, ניתוחים והליכים רפואיים שונים. מערכת הבריאות הקונבנציונלית כוללת מערך מסועף של אחיות, סניטרים, רוקחים, מטפלים ועוד.

לעומת זאת, שירותי הרפואה המשלימה מציעים מגוון רחב של טיפולים שנעשים על ידי מטפלים מוסמכים במקצועות שונים, ביניהם מקצועות המגע, עיסויים, אקופונקטורה ועוד.

אנשים רבים מתייחסים ל"רפואה משלימה" ו- "רפואה אלטרנטיבית" כזהות, ואף על פי שלעתים קרובות הן מקובצות יחד תחת אותה מטריה, הן למעשה די שונות.
שני המונחים הללו מתייחסים לטיפולים, כמו צמחי מרפא, עיסוי רפואי או דיקור, שכאמור, מצויים בהגדרתם מחוץ למיינסטרים הרפואי.

רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית ורפואה סינית - מה ההבדל?

מהי רפואה משלימה?

רפואה משלימה נועדה להשלים את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי.
כשלעצמה היא לא בהכרח נתפסת כטיפול הכרחי, אך היא עשויה להועיל באספקטים שונים כמו האצת תהליכי שיקום, החלמה וריפוי, חיזוק מערכות הגוף והמערכת החיסונית, הפחתת תופעות לוואי של טיפולים ותרופות ועוד.

מהי רפואה אלטרנטיבית?

רפואה אלטרנטיבית נועדה להחליף את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי.

דוגמה לכך היא דיאטה מיוחדת לטיפול בסרטן או מחלת מעיים דלקתית במקום תרופות שנקבעו על ידי רופא מומחה.

סוגי רפואה אלטרנטיבית ומשלימה

ישנם כמה סוגים של גישות, טיפולים ושיטות ברפואה האלטרנטיבית וברפואה המשלימה. הסוגים מתחלקים בצורה כזו:

1. טיפולי גוף ונפש

אלו משלבים מיקוד נפשי, נשימה ותנועות גוף כדי לעזור להרגיע את הגוף והנפש.

טיפולים נפוצים כוללים:

הטיפול מהי השיטה בטיפול?
מדיטציה נשימה ממוקדת או חזרה על מילים או צלילים כדי להשקיט את התודעה.
ביופידבק בשיטה זו המטופל לומד בעזרת מכונות מיוחדות לשלוט בתפקודי גוף שבדרך כלל האדם לא מודע אליהם, כמו דופק לדוגמה.
היפנוזה מצב של תשומת לב נינוחה וממוקדת, בו אדם מתרכז בתחושה מסוימת או ברעיון כדי לסייע בריפוי.
יוגה תנוחות ומתיחות לגוף שמתבצעות עם תשומת לב מיוחדת בנשימה.
טאי צ'י תנועות איטיות ועדינות עם התמקדות בנשימה ובריכוז.

2. פרקטיקות מבוססות ביולוגית

רפואה טבעית אשר כוללת טיפול באמצעות חומרים ותכשירים טבעיים כמו צמחי מרפא, וויטמינים, מינרלים, עשבי תיבול ותבלינים, קנאביס רפואי, מזונות מיוחדים, דיאטות מיוחדות וכן הלאה.

3. שיטות מניפולטיביות ומבוססות גוף

שיטות אלו מבוססות על עבודה עם חלק אחד או יותר בגוף. הן כוללות עיסויים כמו שיאצו, טווינה ואיורוודה וטיפולי מגע כמו כירופרקטיקה ורפלקסולוגיה.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים!

4. טיפול ביופילד

טיפולים אלו מכונים טיפולים אנרגטיים. הם מבוססים על האמונה שלגוף יש שדות אנרגיה עליהן ניתן להשפיע לצורכי ריפוי ובריאות. הנפוצים שבהם – רייקי והילינג.

5. מערכות רפואיות שלמות

מערכות אלו כוללות טכניקות ריפוי שהתפתחו בתרבויות ובחלקים שונים בעולם. ביניהם האיורוודה והרפואה הסינית, שנחשבות לרפואה הוליסטית, המטפלת באספקטים פיזיים, נפשיים, רגשיים, מנטאליים, רוחניים וקוגניטיביים.

חמש שיטות הטיפול של הרפואה המשלימה והרפואה האלטרנטיבית

למי מתאימה הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית?

בתיאוריה, לכל אחד. זה לא משנה אם המטופל חולה או בריא, שיטות הטיפול מותאמות באופן אינדבידואלי לכל מטופל בהתאם למצבו הגופני והרגשי, בהתחשב בבעיות הרפואיות מהן הוא סובל ובהעדפותיו האישיות, שכן אנשים שונים עשויים להגיב באופן שונה לכל סוג טיפול.

האם יש סיכונים?

כמו ברפואה הקונבנציונלית, גם בשיטות הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית עלולים להיות סיכונים. אולם, עבור מצבים מסוימים, ייתכן שלא די בטיפולים משלימים ואלטרנטיבים.

חשוב לציין, שלצורות רבות של רפואה משלימה – כמו מדיטציה – אין תופעות לוואי וניתן להשתמש בהן בבטחה. כמו כן, חשוב לקבל כל סוג של טיפול רק על ידי מטפל מוסמך שהתמחה בתחום הטיפול אותו הוא מעניק.

לחלק מצמחי המרפא, תוספי התזונה והוויטמינים עלולות להיות תופעות לוואי. מכיוון שהם לא מוסדרים כמו תרופות, ואף על פי שהם טבעיים, חשוב מאוד ליטול אותם במינונים נכונים שרשם מטפל מקצועי ומוסמך. כמו כן, חשוב לצרוך מוצרים איכותיים ומפוקחים.

רפואה אינטגרטיבית – השילוב הנכון?

רפואה אינטגרטיבית (משולבת) היא גישה טיפולית המשלבת את הרפואה הקונבנציונלית עם טכניקות וטיפולים מתוך הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית, שהוכחו באמצעות המדע כבטוחות ויעילות. גישה זו מדגישה לעתים קרובות את העדפותיו של המטופל, והיא מנסה להתייחס להיבטים הנפשיים, הפיזיים והרוחניים של הבריאות.

שאלות נפוצות על טיפולים ברפואה הסינית:
ככלל, רוב הטיפולים ברפואה הסינית אינם כואבים, אלא להפך – משרים תחושת נעימות, רוגע ושלווה. ישנם מספר טיפולים אשר מלווים בתופעות לוואי שאינן כואבות ונעלמות לאחר מספר ימים. להרחבה על תופעות הלוואי – אתם מוזמנים להמשיך ולשוטט באתר שלנו.
ובכן, קודם כל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתוודעים לתחום הרפואה הסינית וניגשים לקבלת טיפול רפואי ע"פ הגישה הסינית, מתוך הבנה ורצון להבריא את הגוף בצורה טבעית יותר. אך נכון, ישנם אנשים רבים אשר עדיין מטילים בספק את יעילות הרפואה הסינית – והם כמובן חושבים זאת מבורות. גם אתם עדיין סקפטיים? קראו את המאמרים המקצועיים שלנו באתר – והיווכחו בעצמכם!
הרפואה הסינית מגובה במחקרים מדעיים ורשמיים רבים. אע"פ שישנם כמה טיפולים אשר עדיין אינם הוכחו מחקרית, רוב הטיפולים המרכזיים ברפואה הסינית מבוססים ומוכרים רשמית ואף ניתנים בקופות החולים בארץ ובעולם. כמו כן, ישנם כמה מחלות אשר הפתרון היחידי המוכר אליהם כיום הוא באמצעות רפואה סינית. יחד עם זאת, הרפואה הסינית היא לא תחליף לרפואה המערבית-הקונבנציונאלית ויש להתייעץ עם מטפל מוסמך אשר ינחה אתכם כיצד לשלב את הטיפול הסיני יחד עם הטיפול המערבי לקבלת הפתרון האידיאלי עבורכם.
אמנם הטיפול דרך קופות החולים זול יותר, אך אין זה אומר כי הוא טוב יותר. בנוגע לבריאות שלנו- לפעמים דווקא כדאי להשקיע עוד קצת כסף כדי לקבל החזר משמעותי להשקעה שלנו. לרוב טיפול דרך קופות החולים קצר משמעותית מטיפול בקליניקה פרטית ובנוסף גם הקשב של המטפל אינו נתון כולו אליך אלא למספר מטופלים נוספים בו זמנית. לרוב, הטיפול דרך קליניקות פרטיות יותר איכותי, מקצועי וממוקד מטיפול דרך קופות החולים.
תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן