מהי הרפואה הסינית?

כל מה שרציתם לדעת על הרפואה הסינית – התחום גדול ביותר ברפואה המשלימה

הרפואה הסינית המסורתית היא רפואה עתיקת יומין, שקיימת יותר מ- 3,500 שנה, ומקורה בפילוסופיה הסינית וברעיונות הדאואיזם הפילוסופיים, שהטמיע הפילוסוף הסיני לאו דזה. לאורך השנים התפתחו מספר אסכולות של הרפואה הסינית, שחלקן מיושמות בעולם המערבי, וחלקן עדיין מאפיינות יותר את הטיפול המסורתי במזרח.

הטיפול ברפואה סינית עתיקה מתבצע באמצעות מגוון פרקטיקות, שמרביתן עברו שינויים ואדפטציה לידע ולכלים המתקדמים של העולם המודרני, מגובים כיום באינספור מחקרים קליניים ואף משולבים בקליניקות ובבתי חולים במסגרת טיפולים קונבנציונליים בארץ ובעולם.
הם כוללים טיפול במגע, במחטים, בתזונה, צמחי מרפא ועוד.

רוצים ללמוד על ולהבין לעומק מהי הרפואה הסינית? המשיכו לקרוא את המאמר שמתייחס לכל השאלות שיש על הרפואה הסינית!

מהי התפיסה של הרפואה הסינית?

התפיסה הסינית היא תפיסה נטורליסטית.
הסינים מאמינים שהחיים הם כמו מים, וכשהמים נקיים וזורמים בהרמוניה, יכולים להתקיים כל תהליכי החיים. ההנחה היא, שגוף האדם הוא מיקרוקוסמוס, אשר לאורכו ולרוחבו מצויות תעלות אנרגטיות (מרידיאנים), בהן זורמת אנרגיית החיים, המכונה צ'י, וכשאנרגיית החיים אינה זורמת בהרמוניה מופיעות המחלות בגוף ובנפש האדם.

על מנת להבין את הגישה הטיפולית, נסביר כמה מונחים בסיסיים ברפואה הסינית:

דאו

הדאו הוא מונח פילוסופי, שמשמעותו היא דרך או נתיב.
בהקשר לרפואה הסינית, הדאו הוא הכול, אך יחד עם עם זאת הוא הכלום. אפשר להשוות אותו קונספטואלית לתוהו ובוהו שהיה לפני בריאת העולם או למה שקדם למפץ הגדול, אשר במהותו לא הכיל שום דבר, ועם זאת, היה בו הפוטנציאל להכיל את הכול.

יין ויאנג

היין והיאנג הם שני הכוחות המנוגדים וההפוכים זה לזה, אך בו זמנית הם תלויים זה בזה ומשלימים האחד את השני. הם מכונים הצד המוצל של הגבעה והצד המואר. באופן כללי היאנג הוא השמיים, האור, הזכר והחום, ואילו היין הוא האדמה, החושך, הנקבה והקור.

ציר היצירה ברפואה הסינית

ציר היצירה הוא הציר שנוצר כתוצאה מהמפגש שבין אנרגיית היין והיאנג, אנרגיית השמיים והאדמה, המקום בו נוצר האדם המתווך בין הכוחות המנוגדים בטבע ומאפשר את השינויים המתרחשים בו בצורה מעגלית – יום ולילה, עונות השנה וכן הלאה.

חמשת האלמנטים ברפואה הסינית

ברפואה הסינית תופסים את החיים באופן מחזורי.
היין והיאנג יוצרים יחד 5 אלמנטים (פאזות) שמזינים זה את זה ומאזנים זה את זה – אש (האלמנט הכי יאנגי), אדמה, מתכת, עץ ומים (האלמנט הכי ייני).

המים מייצגים את תחילת החיים והתנועה בנסתר, כמו העובר שמצוי ברחם אימו. פאזת המים מולידה את העץ, שמסמלת את הלידה, הפריצה הגדולה מן היין אל היאנג. העץ מזין את האש, שהיא שיא היצירה ושיא התנועה בנגלה. פאזת האש מזינה את האדמה, שמדומה לשלב הקמת המשפחה והמעבר מהיאנג ליין. היא מזינה את המתכת, שמסמלת את שלב המוות.

במודלים מסוימים האדמה ממוקמת במרכז 5 האלמנטים, ומסמלת את המעבר ביניהם. כל אלמנט בתאוריית 5 האלמנטים משויך לאברים בגוף ולאלמנטים רגשיים של האדם, לדוגמה, אלמנט העץ משויך לכבד ולכיס המרה, הוא נפתח לעיניים ומתבטא בציפורניים, בגידים וברצועות.

ברמה המנטלית והרגשית הוא מייצג אסרטיביות, כוח מתפרץ, ואת היכולת להוציא אל הפועל תוכניות. כאשר אלמנט העץ יוצא מאיזון, האדם עלול לסבול מהתפרצויות זעם, לנטור טינה, להיות מריר או אלים ולסבול מאלרגיות, מיגרנות, שרירים תפוסים ועוד.

מטפלים מסוימים מתייחסים לאלמנט האדמה כאלמנט המאפשר מעבר בין הפאזות השונות, ואילו אחרים מתייחסים לאלמנט הזה כאלמנט שממוקם בין האש למתכת, כאשר הוא מוזן מהאש ומזין את המתכת.

שש השכבות ברפואה הסינית

אסכולה נוספת ברפואה הסינית מסתמכת על תיאוריית 6 השכבות, שמתארת את המבנה האנרגטי של האדם ואת האופן שבו מחוללי מחלה חיצוניים חודרים אל רבדים שטחיים או עמוקים יותר בגופו ובנפשו של האדם. על פי מודל השכבות ברפואה הסינית כל שכבה משויכת למרידיאנים מסוימים ומתאפיינת בחוסרי איזון ספציפיים.

מה ההבדל בין גישת הרפואה הסינית לרפואה המערבית?

שיטות הטיפול בהן משתמש מטפל ברפואה סינית, מתבססות על אבחון הוליסטי של האדם.
הנחת הטיפול היא שגוף ונפש משפיעים זה על זה ומגיבים זה לזה, ומכאן נובעת גם הגישה הטיפולית.

הגישה הסינית במהותה מניעתית ושמרנית, ולכל מטופל מותאם טיפול אינדיבידואלי, בעוד הגישה המערבית פולשנית ומטפלת במחלות רק כאשר הן צצות ומתאימה לכל המטופלים את אותו סוג הטיפול.

עם זאת, הרפואה סינית משמשת כיום כטיפול משלים במסגרת מרפאות לרפואה משלימה בקופות החולים וגם במסגרת מחלקות שונות בבתי החולים ברחבי הארץ, החל ממרפאות פוריות, דרך טיפולים במחלקות אונקולוגיות ועד למרפאות המטפלות בהתמכרויות.

מהי הרפואה הסינית? רפואה מונעת וטיפולית

אם ננסה להגדיר מהי הרפואה הסינית נתחיל בכך שמטרת הרפואה הסינית לפני הכול היא מניעת מחלות ושיפור איכות החיים של המטופל.

הגישה לטיפול נובעת מההנחה, שהאדם הוא יצור אנרגטי, ומערכי האנרגיה בגופו מנהלים יחסי גומלין במסגרת תהליכים פנימיים ובמסגרת יחסי הגומלין שבין האדם למערכות החיצוניות שמקיפות אותו, ומטרתה לשמור על האיזון האנרגטי של המטופל ויחסי הגומלין הללו.

ובמילים פשוטות יותר, הרפואה הסינית מטפלת במגוון תחלואות וחוסרי איזון בפן הפיזי, הרגשי והמנטלי, ויעילה לטיפול בשלל מחלות. פעמים רבות טיפול בפרקטיקות רפואה סינית יכול לסייע לבדו לטפל בתחלואות, ואילו במקרים אחרים, הטיפול יסייע כטיפול משלים.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים!

פרקטיקות הטיפול הרפואה הסינית

לרפואה הסינית ישנם המון סוגי טיפול. אלו סוגי הטיפול המרכזיים ברפואה הסינית:

אקופונקטורה (דיקור סיני)

בעזרת מחטים זעירות מעוררים נקודות ספציפיות, המצויות על תעלות האנרגיה בגוף האדם.
מחקרים מצאו שהדיקור במחטים מסייע לשיכוך כאבים באמצעות שחרור משככי כאבים טבעיים, המשפיעים על מרכזי הכאב במוח. פרט לכך, האקופונקטורה מסייעת לטפל באינספור סימפטומים במערכות הגוף.

הטיפול בדיקור אורך בין 10 ל- 30 דקות, ועשוי לכלול טכניקות טיפול נוספות כמו עיסוי רפואי, דמיון מודרך ופרקטיקות נוספות של רפואה סינית.

תנועה (צ'י קונג, מדיטציה בתנועה וטאי צ'י)

שילוב בין תנוחות לתנועה עדינה תוך כדי מיקוד נפשי ותודעתי, עבודת נשימה והרפיה.
מחקרים מצאו שתרגול טאי צ'י עשוי לשפר את היציבות ושיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים, ובעיקר בקרב חולי פרקינסון.

כמו כן, האימון מסייע בהפחתת כאב בברך כתוצאה מאוסטאוארתריטיס, כאבים כתוצאה ממחלת הפיברומיאלגיה וכאבי גב.
עוד נמצא, שהאימון מסייע לשיפור איכות החיים ושיפור מצב הרוח בקרב הסובלים מאי ספיקת לב.

כוסות רוח וגוואשה

כוסות הרוח והגוואשה הם כלים, המסייעים בעיקר לטיפול בכאבי שרירים, לטיפול בדרכי הנשימה ובהתקררות.

במקרים מסוימים הטיפול בכוסות רוח עשוי לכלול הקזת דם, שנועדה לטפל בפתולוגיות שונות כמו כאבים ראומטיים, טיקים, רעד בלתי נשלט (לא כולל פרקינסון או פרקינסוניזם), אירוע מוחי, סחרחורות, מחלת הנפילה ועוד.

מוקסה

המוקסה (צמח הלענה), מסייע לטפל במגוון סימפטומים שהמטופל עלול לסבול מהם. הטיפול נעשה על ידי הבערת הצמח בשיטות שונות על גבי נקודות ספציפיות לאורך תעלות האנרגיה בגופו של המטופל.

תזונה סינית

התזונה הסינית מתבססת על הפילוסופיה הסינית, ומחלקת את המזון שאנו צורכים לקטגוריות שונות.
המזונות מוגדרים כמחממים, מקררים או ניטרליים, כמייבשים או כמוסיפי לחות, ומתאפיינים בטעמים שונים, המשפיעים באופן שונה על איברי הגוף השונים.

ההתייחסות בתזונה סינית היא גם לסוג המזון שהמטופל צורך, גם לאופן הבישול שלו וגם להרגלי הצריכה והאכילה.
הטיפול בתזונה הוא כמובן טיפול משלים לכל פרקטיקת טיפול שהמטפל מתאים למטופל.

צמחי מרפא

מוצרי הצמחים נחקרו בהקשר למחלות רבות, כולל שבץ מוחי, מחלות לב, הפרעות נפשיות, סרטן ומחלות בדרכי הנשימה. חלק מהצמחים הסיניים מוכרים לרפואה המערבית, וחלקם מאפיינים את הרפואה הסינית בלבד.

הצמחים משווקים בצורתם הטבעית, באבקה או בקפסולה, וניתנים בצורת מרשם.
המטפל ברפואה סינית מעניק למטופל פורמולה ייחודית, שהוא רוקח עבורו, ומתאים אותה למצבו בהתאם לשינוי המתרחש בין הטיפולים.

מגע (טווינא ושיאצו)

טווינא היא עיסוי רפואי דינמי, המתבסס על עקרונות הרפואה הסינית ויעיל לטיפול בטווח רחב של מחלות וסימפטומים.
טכניקות העיסוי משלבות לישה, לחיצות, מתיחות, טפיחות וטכניקות נוספות, והטיפול מוצע פעמים רבות כאלטרנטיבה (טובה מאוד) עבור מטופלים שנרתעים מטיפול במחטים.

פרט לעובדה שהוא נמצא יעיל במיוחד לטיפול בבעיות שריר שלד, הוא גם טומן בחובו את כל היתרונות הנוספים שניתן לקבל מטיפול במגע, כולל שחרור מתחים ושרירים תפוסים והרפיה.

השיאצו, שמשויך יותר לרפואה היפנית, מתבסס גם הוא על פילוסופיית הרפואה הסינית, ונחשב לטיפול מרגיע ועדין מאוד, אך אפקטיבי לטיפול במגוון בעיות, מחלות וסימפטומים. הטיפול משלב לחיצות באמצעות האגודלים, המרפקים וברכי המטפל, מתיחות וטכניקות נוספות.

הטיפול בטווינא ובשיאצו ממריץ את הדם וכך מסייע בהקלה על כאבים, ריכוך התנועה בשרירים והשבת טווחי תנועה במטרה לשפר את תהליכי הריפוי בגוף. כמו כן, הם מסייעים רבות בשחרור מתחים והפגת מתח וסטרס.

טיפול אצל מטפל סיני יכול לשלב מספר פרקטיקות ואף לכלול שיטות טיפול נוספות באיברים שמשקפים את כל איברי הגוף, כמו רפלקסולוגיה (לחיצות בכפות הרגליים) או אוריקולותרפיה (דיקור אוזן).

פרט לכך, המטפל עשוי לתת למטופל המלצות לפעילויות שונות כמו יוגה, פילטיס, שחייה וכו', בהתאם למצבו הרפואי ולפתולוגיות מהן הוא סובל.

למי הרפואה הסינית עשויה להועיל?

מכיוון שהרפואה הסינית במהותה מניעתית, היא עשויה להועיל לכל אחד. אולם תרבות המערב מעודדת את האדם לפנות לרפואה הקונבנציונלית ולצפות לתרופות קסם. בפועל, מרבית המטופלים מגיעים לרפואה הסינית אחרי שאיבדו את אמונם ברפואה הקונבנציונלית או שמאסו בשיטות הטיפול האגרסיביות שהיא מציעה.

בעשורים האחרונים מתעוררת ההבנה כי הרפואה הסינית היא בגדר רפואה משלימה לקונבנציונלית, ויותר ויותר קליניקות, מרפאות ובתי חולים משלבית טיפולים ברפואה הסינית יחד עם טיפולים קונבנציונליים תחת קורת גג אחת.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים!

באילו מקרים יכולה לסייע רפואה סינית?

הרפואה הסינית יכולה לסייע כמעט בכל בעיה, מחלה או כאב, וגם לכל סוגי האוכלוסייה- ילדים, נשים, מבוגרים ואף מחזקת את הבריאות הכללית של הגוף.

לפניכם המקרים בהם הרפואה הסינית יכולה לסייע:

המקרה כיצד הרפואה הסינית יכולה לסייע במקרה הזה?
טיפול בכאבים רפואה סינית נמצאה יעילה לטיפול בכאב כרוני ואקוטי, פריצות דיסק, מחלות ראומטיות, טראומה, מיגרנות, דלקות, כאבים לאחר פציעה או ניתוח ועוד.
טיפול בבעיות גניקולוגיות הקלה בתסמונת קדם וויסתית (PMS), אמנוריאה, דיסמנוריאה, בעיות פוריות, שחלות פוליציסטיות ועוד.
טיפול בהפרעות רגשיות ונפשיות הטיפול ברפואה סינית מסייע לטפל במגוון הפרעות החל מחרדות ודיכאון ועד להפרעות נפשיות כמו מניה דיפרסיה וטורט.
טיפול בבעיות נוספות רפואה סינית נמצאה יעילה לטיפול בבעיות בדרכי הנשימה, בעיות במערכת העיכול, עייפות ובעיות שינה, בעיות במערכת השתן, בעיות נוירולוגיות, כאבים ראומטיים, בעיות אורתופדיות, התקררות, אלרגיות ועוד. כמו כן, נעשה בה שימוש גם לטיפול בהתמכרויות במוסדות גמילה ומרפאות בארץ ובעולם.
בעיות עור טיפולים קוסמטיים טבעיים ברפואה סינית מסייעים להעלים קמטים ולטפל בבעיות עור שונות.
רפואה סינית לילדים הרפואה הסינית נמצאה כיעילה לטיפול במחלות נשימה בקרב ילדים, באלרגיות, בבעיות רגשיות, בהפרעות קשב וריכוז ועוד.
הטיפול ברפואה סינית בילדים נעשה על ידי מטפלים שהוכשרו והתמחו בטיפול בילדים.
רפואה סינית לנשים בהריון טיפולים ברפואה סינית יעילים לנשים בהריון שחוות בחילות במהלך הטרמסטר הראשון או לאורך כל ההריון, הם מסייעים להפחית כאבים, בצקות, עייפות וחולשה, מחזקים את החוסן הטבעי של הגוף, ואף יעילים לזירוז לידה (אם זה נדרש) או להיפוך עובר.
רפואה סינית לספורטאים בעזרת טיפולים ברפואה סינית ניתן לסייע לספורטאים לחזק את מערכות הגוף ולשפר את בריאותם הכללית. כמו כן, ניתן לזרז החלמה של פציעות ספורט שונות.

סובלים ממחלה כלשהי, בעיה או כאבים? רוצים לקבל טיפול באחת מפרקטיקות הטיפול הסיניות? צרו עימנו קשר וקבלו פגישת ייעוץ ראשונית בחינם עם מטפל מומחה שייתן לכם את הטיפול הטוב ביותר! 

עברת על כל המאמר ולמדת מהי הרפואה הסינית? מזל טוב! הנה סיכום קצר לזיכרון ארוך יותר...
הרפואה הסינית דוגלת בתפיסה נטורליסטית-הוליסטית. הנחת הטיפול היא שגוף ונפש משפיעים זה על זה ומגיבים זה לזה, ומכאן נובעת גם הגישה הטיפולית. לכן בעת הטיפול ע"י רפואה הסינית המטפל שואף לפתור את שורש הבעיה ולא רק את התסמין שלה.
הגישה הסינית במהותה מניעתית ושמרנית ומתבססת על אבחון הוליסטי של האדםולכן לכל מטופל מותאם טיפול אינדיבידואלי. לעומת זאת, הגישה המערבית במהותה פולשנית ומטפלת בתסמיני המחלה רק כאשר הם מופיעים ואינה מבחינה בין המטופלים מבחינת התאמת אופי הטיפול.

אע"פ כן- כפי שאנו רואים זאת, לקבלת מענה טיפולי שלם יש לשלב בין שתי הגישות תוך התמקדות בעיקר בשורש הבעיה.

סוגי הטיפולים הקיימים ברפואה הסינית רבים ומגוונים וביניהם: דיקור סיני, כוסות רוח, טיפולי מגע כמו טווינא, טיפולי תנועה כמו טאי צ'י וצ'י קונג, נרות הופי, מוקסה, צמחי מרפא וטיפול בתזונה.

לרוב, כל הטיפולים ההלו משמשים מעין- "ארגז כלים" למטפל וכל מטפל משלב כמה פרקטיקות בכל טיפול, בהתאם לאופן הבעיה והמטופל.

הרפואה הסינית יכולה לסייע כמעט בכל בעיה, מחלה או כאב, וגם לכל סוגי האוכלוסייה- ילדים, נשים ומבוגרים. בנוסף על היעילות הרבה שלה לטפל במחלות או כאבים כרוניים הרפואה הסינית גם מכוונת לאורח חיים בריא ומחזקת את הבריאות הכללית של הגוף.

אם אתם סובלים ממחלה כלשהי, בעיה או כאבים ואתם רוצים לקבל טיפול צרו עימנו קשר ונפנה אתכם, כבר עכשיו, למטפל מומחה ברפואה הסינית אשר יעניק לכם את הטיפול הטוב ביותר!

תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן