חגי ישראל והרפואה הסינית

מהו הקשר בין חגי ישראל והמסורת היהודית לעונות השנה ע"פ הרפואה הסינית ולפילוסופיה הסינית? המשיכו לקרוא והחגים שלכם השנה יקבלו משמעות עשירה יותר!

אף על פי שהפילוסופיה הסינית היא מסורת עתיקת יומין, המגיעה ממחוזות רחוקים והשתמרה היטב לאורך השנים- לא אחת ניתן למצוא קשר הדוק בינה לבין המסורת היהודית, שבאה לידי ביטוי במועדים ובחגים שונים.

במאמר הבא נבחן את הקשר שבין יום הכיפורים לעונת המתכת, חג הפסח לאלמנט העץ וחג השבועות לאלמנט האש.

חגי ישראל והרפואה הסינית

רוחות של סתיו – התכנסות, התבודדות ותשליך

עונת הסתיו, המשויכת לאלמנט המתכת, היא תקופה של התכנסות, התבודדות וחשבון נפש.

זו תקופה בה קצב החיים יורד בהדרגה, היום מתקצר והטמפרטורות יורדות, מה שגורם לנו להתכנס, לעטות שכבה מגנה שחוצצת בינינו לבין הסביבה ולהתעסק פחות במה שמתרחש מחוץ לנו, ויותר במה שקורה בתוכנו.

יום הכיפורים עוסק בתהליך מנטלי ורוחני, אשר במהלכו האדם עוסק בהתבוננות פנימית ובעריכת חשבון נפש. האדם עסוק בתפילה וצום, שנועדו לזכך את נשמתו, ולהביאו למיקוד מלא בדומה למתכת המבודדת בקרקעית האדמה שנוצרת באופן טהור הודות לבידוד המושלם שלה מיתר החומרים סביבה.

על מנת שהתהליך הזה יוכל להתרחש, על האדם להתכנס אל תוך עצמו, להגות, לעסוק בשאלות מהותיות ולמקד את המחשבה.
לשם כך הוא עוטה על עצמו שכבה נוספת. השכבה הזו יוצרת חוצץ בין החוץ לפנים ומגדרת את הגבולות אליהן האדם יוצק תוכן, שמאפשר לו לעבור את התהליכים האלו.

"התשליך" ביהדות מבטא את הוויתור וההשלה, ולצד הצום והתפילה של יום הכיפורים, פעולת התשליך מביאה את האדם לניקוי פנימי ועמוק. בדומה לעלים הנושרים מהעץ, כך האדם משליך את חטאיו, וכמו העץ שמאבד את צבעו עקב הצטמצמות נוזלי החיים בעובי העץ, כך האדם המאמין חווה תהליך של חרטה וענווה.

אלמנט המתכת משויך לריאות ולמעי הגס.
אלו האיברים המכניסים חיים ופולטים את שאריות הפסולת, הלא נחוצות, בדומה ליום הכיפורים, שמסיר מאתנו חטאים, אשמות, כעסים, טינה, רגשות ומחשבות שאינם משרתים אותנו עוד.

אם מעניין אתכם לדעת יותר על עונת הסתיו, מדוע אנו נוטים לדכדוך בעונה הזו וכיצד ניתן לעבור את הסתיו בצורה המיטבית ע"פ הרפואה הסינית – יש לנו באתר מאמר על הנושא, בדיוק בשבילכם!

פריחת האביב – התחדשות, פריצה ולידה מחדש

חג הפסח שפותח את עונת האביב הוא סמל לשחרור וחופש, יציאה מעבדות לחירות, התחדשות, ניקיון הבית והנשמה מהחמץ, דהיינו, מכל הפחדים המשתקים, מערכות האמונה שלא משרתות אותנו, המחשבות המקבעות, השיפוטיות, הכעסים ועוד.
הניקיון הזה הנו חיוני על מנת להתחיל דרך חדשה, לפרוץ ולהוציא אל הפועל תוכניות שנהגו ותוכננו בקפידה בתקופת החורף.

עונת האביב משויכת ברפואה הסינית לאלמנט העץ, שמסמל פריצה, לידה מחדש ואת התחלת החיים. במובן מסוים, יציאת מצרים היא הפריצה של עם ישראל ולידתו מחדש כעם חופשי.

פסח, האביב ואלמנט העץ

אלמנט העץ מאופיין בעוצמה ובנחישות רבים – איכויות שעם ישראל היה חייב להביא בכדי לצאת מעבדות רבת שנים אל מסע מפרך אל הלא נודע.

כמו העץ ששואף לצמוח תוך שימוש בכוח פריצה, נחישות ואסרטיביות, כך עם ישראל שאף להשתחרר מכבלי העבדות. לשם כך הוא היה זקוק לכל מאפייני אלמנט העץ, ביניהם יצירתיות, יוזמה, תכנון והוצאה אל הפועל.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים

קיץ – עונת הקציר, האהבה והשמחה

חג השבועות מסמל את תחילתה של עונת הקיץ החמה.
הוא מצוי למעשה על התפר שבין אלמנט העץ והאש. זהו השלב בו החום עוד לא הגיע לשיאו, וכל המהות החיובית של אלמנט האש באה לידי ביטוי – השמחה, הצחוק והאהבה נחגגים במלואם, האנשים יוצאים מבתיהם לחגוג ולבלות יחד.

חג השבועות מסמל בין היתר את הקשר של האדם עם אלוהיו. אלמנט האש, שנחשב לאלמנט השמיימי ביותר, מסמל את הקשר של האדם עם השמיים. ביכולתה של האש ליצור, שכן החום הוא האנרגיה שנחוצה לקיום תהליכים, ליצירת תנועה ועוד.

שבועות, הקיץ ואלמנט האש

כמו כן, האש בפילוסופיה הסינית מייצגת את הנשמה של האדם.

חג השבועות מסמל גם את החירות הפיזית שנחגגה על ידי בני ישראל בחג הפסח לצד החירות הרוחנית שנחגגה במעמד הר סיני בעת קבלת התורה שנחגגה בחודש סיוון. מקור שמו של החודש בשפה הבבלית – סימנו/ סיוונו. משמעות שמו – "עת להט החמה".

אלמנט האש בפילוסופיה הסינית הוא הזמן בו האנרגיה בשיאה, הפרחים פורחים וניתן ליהנות מתנובת השדה. גם חג השבועות הוא הזמן המיועד לקציר ומהווה תחילתה של עונת הביכורים.

מעוניינים להרחיב עוד על אלמנט האש, על עונת הקיץ ע"פ הרפואה הסינית וכיצד תוכלו להישאר בריאים בקיץ? לחצו כאן ותוכלו לקרוא על כך.

לסיום,

מעניין לגלות את נקודות ההשקה של הפילוסופיה הסינית עם המסורת היהודית.

למעשה, אחד הדברים הנפלאים והקסומים בפילוסופיה עליה מושתתת הרפואה הסינית הוא, שהיא קבילה אלפי שנים ומתיישבת יחד עם תיאוריות מתפיסות ומסורות שונות, מה שהופך אותה לברת יישום, נגישה ופרקטית עבור כל אדם.

שאלות נפוצות על טיפולים ברפואה הסינית:
ככלל, רוב הטיפולים ברפואה הסינית אינם כואבים, אלא להפך – משרים תחושת נעימות, רוגע ושלווה. ישנם מספר טיפולים אשר מלווים בתופעות לוואי שאינן כואבות ונעלמות לאחר מספר ימים. להרחבה על תופעות הלוואי – אתם מוזמנים להמשיך ולשוטט באתר שלנו.
ובכן, קודם כל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתוודעים לתחום הרפואה הסינית וניגשים לקבלת טיפול רפואי ע"פ הגישה הסינית, מתוך הבנה ורצון להבריא את הגוף בצורה טבעית יותר. אך נכון, ישנם אנשים רבים אשר עדיין מטילים בספק את יעילות הרפואה הסינית – והם כמובן חושבים זאת מבורות. גם אתם עדיין סקפטיים? קראו את המאמרים המקצועיים שלנו באתר – והיווכחו בעצמכם!
הרפואה הסינית מגובה במחקרים מדעיים ורשמיים רבים. אע"פ שישנם כמה טיפולים אשר עדיין אינם הוכחו מחקרית, רוב הטיפולים המרכזיים ברפואה הסינית מבוססים ומוכרים רשמית ואף ניתנים בקופות החולים בארץ ובעולם. כמו כן, ישנם כמה מחלות אשר הפתרון היחידי המוכר אליהם כיום הוא באמצעות רפואה סינית. יחד עם זאת, הרפואה הסינית היא לא תחליף לרפואה המערבית-הקונבנציונאלית ויש להתייעץ עם מטפל מוסמך אשר ינחה אתכם כיצד לשלב את הטיפול הסיני יחד עם הטיפול המערבי לקבלת הפתרון האידיאלי עבורכם.
אמנם הטיפול דרך קופות החולים זול יותר, אך אין זה אומר כי הוא טוב יותר. בנוגע לבריאות שלנו- לפעמים דווקא כדאי להשקיע עוד קצת כסף כדי לקבל החזר משמעותי להשקעה שלנו. לרוב טיפול דרך קופות החולים קצר משמעותית מטיפול בקליניקה פרטית ובנוסף גם הקשב של המטפל אינו נתון כולו אליך אלא למספר מטופלים נוספים בו זמנית. לרוב, הטיפול דרך קליניקות פרטיות יותר איכותי, מקצועי וממוקד מטיפול דרך קופות החולים.
תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן