אסכולות

אסכולה רפואית הינה גישה רפואית שעליה מתבססים דרכי הטיפול. לרפואה הסינית אסכולות שונות ואלו 2 המרכזיות ביניהן:

אסכולת הטיפול הקדומה ביותר של הרפואה הסינית, אשר התבססה על העקרון לפיו האדם הוא השתקפות של היקום, מיקרוקוסמוס בתוך הקוסמוס, מה שאומר שכל החוקים שחלים על הטבע חלים גם על האדם. על פי האסכולה הזו, אחד המרכיבים שמשפיעים על האדם הוא מרכיב הזמן, והיא מייחסת משמעות רבה לאסטרולוגיה, למפת השמיים כפי שהייתה בעת הולדת האדם ולמצבה בכל רגע נתון בהקשר לחייו ולחוסרי האיזון שהוא חווה.

תורת ריפוי עתיקת שנים המתבססת על הפילוסופיה הסינית. במהותה, הרפואה הסינית היא רפואה מונעת שמטפלת באופן הוליסטי. היא משלבת טכניקות וכלים טיפוליים אשר נשמרו והתפתחו לאורך שנים רבות ומסייעים לטפל באינספור מחלות, תחלואות וחוסרי איזון פיזיים, רגשיים ומנטליים:

  • אקופונקטורה/ דיקור סיני – טכניקת הטיפול הבסיסית, שבאמצעותה המטפל מדקר בעזרת מחטים זעירות נקודות ספציפיות, ודרכן הוא מבצע מניפולציה באנרגיית החיים (צ'י) שזורמת במרידיאנים במטרה להשיבה לאיזון ובכך לשפר את בריאותו ורווחתו הכללית של המטופל.
  • טווינא – פיזיותרפיה סינית, שבאמצעותה המטפל מבצע טכניקות עיסוי ומניפולציות במטרה להשפיע על זרימת הצ'י והדם ולהיטיב עם בריאותו ורווחתו הכללית של המטופל.
  • צ'י קונג – תרגול שמשלב תרגילי נשימה, תנועה ודמיון מודרך במטרה לטפח את כוח החיים ולשפר את רווחתו הכללית של האדם. 
  • צמחי מרפא – רפואת הצמחים היא חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית, שרותמת את אוצרות הטבע לטובת ריפוי האדם. צמחי מרפא סיניים כוללים צמחים וחלקי צמחים, תבלינים, חומרים טבעיים כמו מינרלים ומתכות ועוד.
  • טאי צ'י – מדיטציה בתנועה שנצורה מהצ'י קונג, ומהווה תרגול חיוני לבריאות הגוף והנפש.
  • שיאצו – עיסוי רפואי יפני, שמתבסס על עקרונות הרפואה הסינית ופותח על ידי מטפלים עיוורים ביפן. במסגרת הטיפול המטפל מבצע מניפולציות ומשתמש בטכניקות עיסוי, לישה, לחיצה, הרגעה ומתיחה בכדי להשפיע על זרימת הצ'י והדם ולהיטיב עם בריאותו ורווחתו הכללית של המטופל.
  • מוקסה – המוקסה מופקת מצמח הלענה ומשמשת לשימוש חיצוני על ידי הבערתה. היא מסייעת לטפל במגוון מצבים בריאותיים ומשולבת במגוון טכניקות הטיפול של הרפואה הסינית.
  • גוואשה – טכניקה מסורתית שמשמשת להנעת הצ'י במרידיאנים. היא מסייעת לפתוח חסימות אנרגטיות ותורמת רבות לבריאותו ולרווחתו הכללית של המטופל.
  • כוסות רוח – שיטת טיפול עתיקה במסגרתה מוצמדות כוסות באמצעות לחץ שלילי שנוצר עם חום ומוחל על העור של המטופל באזורים שונים. שיטת הטיפול משולבת עם טכניקות טיפול מסורתיות ברפואה הסינית ובאמצעותה ניתן לטפל בחוסרי איזון כמו תקיעות אנרגטית, התקררות, כאבי שרירים, אלרגיות, שיעול ועוד.
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
אל תפספסו! מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:
דילוג לתוכן