שיאצו

שיאצו – כל מה שתמיד רציתם לדעת!

אנרגיית הגוף לסוגייה השונים נעה במסלולים ידועים וקבועים, החוצים את הגוף לאורכו ולרוחבו – אלו הם המרידיאנים.
איברי גוף שונים ממוקמים על מסלולי המרידיאנים, וכאשר הגוף מאוזן ויציב, מסלולי המרידיאנים מניעים היטב את האנרגיה של האיברים הקשורים אליהם.

טיפול במגע - שיאצו

טרם התנסיתם בטיפול שיאצו? הכירו את העיסוי הרפואי היפני שמרגיע את הנפש ומחייה את הגוף

השיאצו הוא עיסוי רפואי יפני, שפותח על ידי מעסים עיוורים. אלו למדו להשתמש בחוש המישוש שלהם, וזיהו מרכזי אנרגיה זעירים המצויים לאורך המרידיאנים בגוף האדם.
משמעות השם שיאצו הוא "לחץ אצבע", ובמסגרת הטיפול המטפלים עושים שימוש בטכניקות לישה, לחיצה, הרגעה ומתיחה.
הטיפול נעשה ללא שמנים על גבי ביגוד נוח וקל.

קיימים מגוון סגנונות טיפול, אשר מקורן ב- 3 אסכולות שהתפתחו ביפן בראשית המאה ה- 20 כתוצאה מהתעוררות מחודשת של הטיפולים הרפואיים המסורתיים ביפן, כולל דיקור יפני ועיסוי אנמה.
שיטת הטיפול הנפוצה במערב היא זן שיאצו, שבמסגרתה מיישמים עקרונות מתוך תרגול זן בודהיזם.

השיאצו אומנם התפתח ביפן, אך בדומה לדיקור היפני, גם הוא מתבסס על הפילוסופיה שעומדת בבסיס הרפואה הסינית, ומשלב ידע מערבי מודרני.

מהם עקרונות הטיפול בשיאצו?

אחד המושגים הבסיסיים ברפואה הסינית הוא צ'י, ביפנית הוא מכונה קי, ומשמעותו, אנרגיית החיים, האנרגיה החיונית הזורמת בתעלות אנרגיה ספציפיות, המכונות מרידיאנים, והיא העומדת בבסיס כל תפקוד בגוף האדם.

מטפל שיאצו ניגש לצ'י דרך נקודות, שמכונות צובו, ומצויות לאורך המרידיאנים, ובאמצעותן הוא יכול לחולל שינוי בתנועה האנרגטית המתרחשת במרידיאנים.
בדומה לצינור מים, שבו עלולה להיות בצד אחד חסימה ובצד השני עלול להיווצר חוסר בהזנה של נוזלים, גם בתעלות האנרגטיות עלולים להיווצר מצבים של עודף (חסימה/ תקיעות) או חוסר.

מצבי חוסר ועודף עלולים להוביל לחוסרי איזון שונים ולהתבטא במגוון דרכים כמו שרירים תפוסים, כאבים, בעיות עיכול או נשימה ועוד.
מכיוון שתפיסת הטיפול היא הוליסטית, האבחון והטיפול מתייחסים הן לגוף והן לנפש המטופל, והנחת היסוד היא שהגוף והנפש הם אספקטים שונים של יין ויאנג, המושפעים זה מזה.

המטפל בשיאצו מיומן בהכרת דפוסי חוסר הרמוניה בגוף, אפילו לפני הופעתם.
שינויים קלים ופשוטים לכאורה הם אינדיקציות לחוסרי איזון או לשינויים שמתרחשים בגוף המטופל, שמאפשרים לו לבצע אבחנה ולקבוע אסטרטגיית טיפול.

מה קורה במהלך הטיפול?

בתחילת המפגש המטפל עשוי לבצע תשאול בכדי לדעת מה מצבו הרפואי של המטופל ומה הסיבה לכך שהוא הגיע לטיפול.
אבחון שיאצו עשוי לכלול אבחנה פיזיקלית, אבחנת דופק ואבחנת לשון על פי עקרונות הרפואה הסינית, ובסיומו המטפל יקבע את אסטרטגיית הטיפול הטובה והמיטיבה ביותר עבור המטופל.

טיפול שיאצו קלאסי מתבצע על הריצפה על גבי מזרון שיאצו, אולם במרבית הקליניקות כיום, הטיפול מתבצע על גבי מיטת טיפולים, ומטפלים מסוימים עשויים לשלב אותו עם טכניקות ושיטות טיפול נוספות, כמו טווינה, דיקור סיני, כוסות רוח, מוקסה ועוד.

הטיפול מתבצע בשכיבה, אך אם המטופל לא מסוגל לשכב בגלל מצב בריאותי כמו בעיה אורתופדית לדוגמה, ניתן לבצע אותו גם בישיבה. בהתאם לאסטרטגיית הטיפול ולמאפייני המטופל ייבחרו המנחים לטיפול (שכיבה על הגב, על הבטן או על צידי הגוף).
לדוגמה, טיפול שיאצו בהריון ייעשה במנח צד על מנת לא להפעיל לחץ על האיברים הפנימיים והעובר.

במהלך הטיפול המטפל עושה שימוש בטכניקות לחיצה, לישה, הרגעה, הקשה ומתיחות באמצעות כפות הידיים, האצבעות, המרפקים ובטיפול הקלאסי גם בעזרת הברכיים וכפות הרגליים.
במקומות בהם הוא מאבחן חוסר של אנרגיה או רמת אנרגיה נמוכה, הוא ישתמש בטכניקות שיחזקו ויחיו את הצ'י. אם המטופל לחוץ יתר על המידה והמטפל מאבחן עודף של אנרגיה, הוא ישתמש בטכניקות לפיזור האנרגיה "העודפת/ חסומה" על מנת להשיב את ההרמוניה לגופו של המטופל.

אורך הטיפול בין 30 ל- 45 דקות.

לאילו בעיות יכול השיאצו להועיל, ומה פרק הזמן שנדרש כדי להגיע לריפוי?

השיאצו הנו בגדר רפואה מונעת וחיוני לתחזוקה שוטפת של גוף ונפש בריאים.
מחלות מסוימות לא ניתן לרפא באמצעותו, אך הוא יכול להיטיב עם איכות החיים של המטופל, להפחית את חומרת הסימפטומים וההתקפים מהם הוא סובל ולשפר את יכולתו של המטופל להתמודד עם המחלות מהן הוא סובל.

ניתן להיעזר בשיאצו לטיפול במגוון רחב של מצבים פנימיים רגשיים, בעיות שלד- שריר, הפרעות עיכול, בעיות נשימה ועוד.
השיאצו משפיע על מערכת העצבים ומסייע בטיפול במצבים כרוניים, כמו כאבי ראש, תסמונת קדם וויסתית (PMS), עייפות, נדודי שינה, פיברומיאלגיה, פרקינסון, מתח, חרדה, דלקות פרקים ועוד.

השפעת הטיפול עשויה להיות מרגיעה או ממריצה, בהתאם לאסטרטגיית הטיפול ומצבו של המטופל.

הטיפול בשיאצו מתאים לכל גיל.
טיפול שיאצו למבוגרים הוא אידאלי, שכן רבים מהם חווים מצבי חוסר כמו חולשה, עייפות וכאבים כרוניים, שהשיאצו מאוד מועיל להם, אך הטיפול אפקטיבי מאוד גם עבור נשים בהריון וילדים.

אדם זקן מחזיק תינוק

כיצד הטיפול בשיאצו יכול לסייע במהלך ההיריון?

הטיפול בשיאצו תורם הן בפן הרגשי והן בפן הפיזי, ונותן מענה למגוון תסמינים וסימפטומים שעשויים להופיע במהלך ההיריון, החל מבחילות בוקר וחוסר תאבון, דרך כאבי גב ושרירים תפוסים ועד לביצוע מניפולציות שיאצו לזירוז לידה ו/ או היפוך עובר.
מניפולציות אלו נעשות על ידי מטפלים שהוכשרו לכך ומתמחים בטיפול בנשים הרות.

פרט לכך, השיאצו מסייע בהרגעת האישה ההרה ובהפחתת הסיכויים לניתוח קיסרי.

מחקרים הראו, שטיפולי שיאצו ממוקדים במהלך היריון בסיכון עשויים לסייע בהעלאת משקל גופם של פגים.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה בשיאצו - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים

מה ההבדל בין שיאצו, טווינא ועיסוי רפואי?

הטווינא והשיאצו מתבססים על רפואה סינית, בעוד שמקור העיסוי הרפואי הוא במערב, והוא מתבסס על עקרונות הרפואה המערבית.
כמו כן, שיטות הטיפול מן המזרח מטפלות באופן הוליסטי, ואילו עיסוי רפואי מתמקד בבעיה רפואית ספציפית.

בנוסף, שיטות הטיפול מן המזרח נעשות על בגדים באופן די דומה וללא מניפולציות פתאומיות של המפרקים.
בין השתיים הבדלים בעוצמת הטכניקות ובאסטרטגיית הטיפול. בעוד השיאצו מתמקד בהזנה וחיזוק (למטופלים עם פתולוגיות חוסר), הטווינא מתמקדת בפיזור והנעה (למטופלים עם פתולוגיות עודף.
עם זאת, המטפל יכול לשלב טכניקות מ- 2 עולמות העיסוי בכדי להביא לתוצאה הטובה ביותר.

פרט לכך, בעוד שבטיפול שיאצו אפשר להתמקד באיבר או אזור מסוים, בטיפול טווינא לא ניתן לעבוד יותר מ- 2 דקות על איבר אחד, מכיוון שהטיפול מייצר הנעה מסיבית של דם ומייצר חום, ויש להימנע מגירוי יתר של הרקמות.

כמה עולה טיפול שיאצו, ואיך בוחרים במטפל?

קופות החולים מסבסדות עבור המבוטחים שלהן טיפולים במסגרת טיפולי הרפואה המשלימה שהן מציעות לקהל הרחב. עלות טיפול דרך קופות החולים עולה עשרות שקלים בלבד.

אף על פי, שהטיפול בקליניקות הפרטיות יקר יותר, ויכול לנוע בין 150 ₪ למאות שקלים (תלוי במוניטין של המטפל ובניסיון שלו), הוא עשוי להועיל יותר למטופלים שמחפשים מומחים ספציפיים, כמו מטפלים שמתמחים בבעיות אורתופדיות ופציעות ספורט, מטפלים שמתמחים בגניקולוגיה או מטפלים שמתמחים בטיפול שיאצו לילדים.

פרט לכך, המטפלים בקופות החולים בדרך כלל משלבים טכניקות עיסוי בלבד, אולם מטפלים בקליניקות פרטיות עשויים לשלב טכניקות ושיטות טיפול נוספות כמו דיקור, טיפול בתזונה, טיפול בתנועה ועוד.

לבחירה במטפל באופן פרטי יש חשיבות בעיקר כאשר מדובר בטיפול בבעיה ספציפית שדורשת מומחיות, אך מעבר לכך, ידוע שחיבור בין מטפל ומטופל עשוי לתרום לתהליך הטיפולי
מטופל נינוח מאפשר לתהליך הטיפולי להתרחש, מציב פחות התנגדויות, ובכך משחרר חסימות אנרגטיות בחדר הטיפולים.

לסיכום,

תוכנית תחזוקה קבועה של שיאצו היא דרך מצוינת לשמור על בריאות ולשפר את החיוניות.
תדירות הטיפולים עשויה להשתנות בין מטופל למטופל, ועבור מטופלים רבים טיפול שיאצו אחד לחודש עשוי להועיל בכדי לשמור על איזון.
אולם מטופלים שחווים רמות לחץ גבוהות, אורח חיים תובעני ופעיל מידי, חוסר פעילות גופנית או שסובלים ממחלות כרוניות עשויים למצוא בטיפולים שבועיים תועלת רבה יותר.

אתם מוזמנים לחוות ממקור ראשון את העיסוי שמרגיע את הנפש ומחייה את הגוף עם טיפול התנסות. צרו קשר, ונציגינו ישמחו לקשר אתכם עם מומחי השיאצו המובילים בארץ.

עברת על כל המאמר ולמדת מה זה שיאצו? מזל טוב! הנה סיכום קצר לזיכרון ארוך יותר...
השיאצו הוא עיסוי רפואי יפני. משמעות השם שיאצו הוא "לחץ אצבע", ובמסגרת הטיפול המטפלים עושים שימוש בטכניקות לישה, לחיצה, הרגעה ומתיחה- על מנת להניע את הצ'י שלנו לטובת ריפוי וחיזוק הגוף.

הטיפול נעשה ללא שמנים, על גבי ביגוד נוח וקל.

השיאצו יעיל לטיפול במגוון רחב של מצבים פנימיים רגשיים, בעיות שלד- שריר, הפרעות עיכול, בעיות נשימה, כאבי ראש, תסמונת קדם וויסתית (PMS), עייפות, נדודי שינה, פיברומיאלגיה, פרקינסון, מתח, חרדה, דלקות פרקים ועוד. הטיפול בשיאצו מתאים לכל גיל.

ישנן מחלות מסוימות אשר לא ניתן לרפא לגמרי באמצעות השיאצו, אך ניתן להפחית את חומרת הסימפטומים מהם סובל המטופל ושלפר את יכולתו להתמודד עם המחלה.

הטיפול אינו כואב ואף עשוי להשרות תחושה מרגיעה או ממריצה, בהתאם לאסטרטגיית הטיפול ומצבו של המטופל.
שיאצו אינו מסוכן במהלך היריון ואף יכול לסייע להקל על הכאבים והתסמינים, החל מבחילות בוקר וחוסר תאבון, דרך כאבי גב ושרירים תפוסים ויכול אף לסייע בהרגעת האישה ההרה ובהפחתת הסיכויים לניתוח קיסרי.

שיאצו לנשים בהיריון נעשה על ידי מטפלים שהוכשרו לכך ומתמחים בטיפול בנשים הרות.

תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן