איך הרפואה הסינית מטפלת באלרגיה?

נזלת אלרגית, קדחת השחת או אלרגיה למזון, האם לרפואה הסינית יש פתרון?

האם יצא לכם לתהות מדוע אנשים מסוימים סובלים מאלרגיות ואחרים לא?

אלרגיות מתרחשות כאשר המערכת החיסונית שלכם מגיבה לארס דבורים או אבקנים של פרחים וחומרים זרים אחרים על ידי ייצור נוגדנים.

הסיבה לכך לא ברורה, אך הגוף מסמן את החומר האלרגני כמזיק (גם כאשר הוא לא), ובכל פעם שבאים עימו במגע, עלולה להתפרץ אלרגיה.

לרפואה הסינית יש מגוון פתרונות עבור מי שסובל מאלרגיות שונות, ביניהן אלרגיה עונתית, אלרגיה לקרדית האבק, אלרגיה לחיות ועוד. המשיכו לקרוא וגלו מה אפשר לעשות.

איך הרפואה הסינית מטפלת באלרגיה?

מהי אלרגיה?

אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון לאלרגן.

אלרגנים שונים גורמים לתסמינים וקשת רחבה של תגובות, שמתבטאות בעיניים, בדרכי הנשימה, במעיים, במעברי האף, בסינוסים ובעור.

אלרגיות שונות נגרמות על ידי טריגרים שונים.

למשל, אבקה ואבק גורמים לגירוד בעיניים ובאף, לשיעול, לעיניים דומעות ונפוחות ולנזלת. אבקה יכולה גם לגרום לתגובות עור, כגון פריחות, גירוד, וקילופים.

לעומת זאת, אלרגיות למזון גורמות לשלשולים, קוצר נשימה, עקצוץ בפה, הקאות, התכווצויות בבטן, נפיחות בשפתיים, בגרון ובלשון, ואילו עקיצות של חרקים עלולות לגרום לעור מגרד, צפצופים, סחרחורת ושיעול.

חלק מהאנשים גם אלרגיים לתרופות מסוימות ועלולים להראות את התסמינים הבאים: צפצופים, גירוד, פריחות, נפיחות בשפתיים, בלשון ובגרון, ואפילו אנפילקסיס.

מהם החומרים האלרגנים הנפוצים ביותר?

ישנם חומרים רבים אשר עשויים להיות חומרים אלרגנים לכל מיני אנשים, אך אלו החומרים האלרגניים הנפוצים ביותר:

  • מזונות אלרגנים – חלב, אגוזים, בוטנים, ביצה, דגים, חיטה, סויה, קטניות, שומשום, ופירות ים. פירות אלרגנים נפוצים כוללים מנגו, קיווי, בננה, אבוקדו ואננס.
  • קרדית אבק הבית.
  • אבקנים של דשא ועצים, נבגי פטריות ועובש.
  • לטקס וחומרי ניקוי ביתיים.
  • תרופות מסוימות, כמו אספירין ופניצילין.
  • פרווה או קשקשי עור של בעלי חיים.
  • אלרגיה לעקיצות דבורים וצרעות.

בנוסף, ישנם אנשים אשר חווים אלרגיה עונתית אשר לרוב קשורה באחד האלרגנים שהופכים להיות נפוצים יותר באופן ספציפי באחת מעונות השנה בהם חלה האלרגיה.

כיצד נוכל לדעת שאכן מדובר באלרגיה?

תסמיני האלרגיה עלולים לבלבל, ולא אחת להיראות כמו מחלה אחרת לגמרי.

מסיבה זו, יש חשיבות מכרעת לתשאול של הרופא או הגורם המטפל לצורך אבחון מהיר ומתן טיפול יעיל ומתאים.

לצורך אבחון יש לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, לשאול על אלרגיות שעוברות במשפחה ולחקור מתי הופיעו התסמינים, מה תדירות הופעתם והתכיפות שלהם.

לאבחון ספציפי ומדויק, הרופא עשוי לדרוש בדיקות דם, תבחיני עור או תבחיני טלאי.

אלרגיה על ציר הזמן

לתינוקות יש עור רגיש, מה שגורם להם לפתח פריחה יותר מאשר מבוגרים.

למעשה, כל גירוי קל בעור התינוק עלול להספיק כדי לעורר פריחה. זיהוי הגורם לתגובה האלרגית או הרגישות יכול לעזור להורים ולמטפלים למנוע ולטפל בכל תגובה עתידית.

אחת האלרגיות הנפוצות בקרב תינוקות מתבטאת כאקזמה בעור.

הסיבה לכך לא ידועה, אולם, נמצא קשר בין אקזמה בילדות לאסטמה. כמו כן, 6% מהילדים מתחת לגיל שנתיים סובלים מאלרגיה למזון, בעיקר חלב ובוטנים.

אלרגיות שמתחילות בילדות עשויות לחלוף לאורך השנים, ואילו אחרות עלולות להופיע לפרקים לאורך כל החיים.

כ- 1/3 מהנשים עלולות לחוות התפרצויות אלרגיה במהלך ההיריון או לפתח אלרגיות לראשונה.

כ- 1/3 מהנשים מדווחות על אלרגיות שפסקו במהלך ההיריון, ולא מעט נשים מדווחות כי תסמיני האלרגיה, בין שהיא חדשה ובין שלא, חלפו או פחתו לאחר הלידה. החדשות הטובות הן, שהתסמינים לא משפיעים על העובר.

האלרגיות הנפוצות בקרב מבוגרים הן אלרגיות לקרדית האבק ואבקנים שונים, ובשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית באלרגיות למזון בעולם המערבי, ובישראל בפרט, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה באלרגיות לפי הרפואה הסינית - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים

הגורמים לאלרגיה לפי הרפואה הסינית ואסטרטגיית הטיפול

ב- TCM היו מודעים במשך אלפי שנים לאנרגיה המגנה על הגוף מפני פתוגנים חיצוניים ומשמשת כמערכת החיסון של הגוף, זו המכונה "Wei Qi".

למערכת החיסון יש תפקידים פנימיים וחיצוניים כאחד – החיצוני מגן מפני פלישת רוח, חום, קור או יובש. הריאות מספקות את האנרגיה ששומרת על הצ'י המגן חזק, ולכן כאשר יש חדירת פתוגן, אנו רואים לעיתים קרובות תסמינים שמופיעים בדרכי הנשימה ובריאות.

להרחבה על מערכת החיסון ולטיפים נוספים על חיזוק ההגנה עליה תוכלו לקרוא במאמר הבא.

מסיבה זו, אדם שנוטה לסבול מאלרגיות זקוק לחיזוק הצ'י המגן, חיזוק הריאות והטחול, שיסייע לריאות לייצר Wei Qi חזק. הטיפול בתסמיני אלרגיה ייעשה באמצעות צמחים לשחרור חיצון ולחיזוק תפקודי הריאות. במקרים מסוימים, גם חיזוק הכליות יהיה נחוץ לתמיכה באנרגיית הריאות.

אלרגיות למזון משפיעות בדרך כלל על מערכת העיכול, ולכן הטיפול יתמקד במערכת זו. כאשר יש מעורבות של חום ולחות, יש לסלק את החום ולהתמיר את הלחות, לחזק את הטחון והקיבה ולהרמן את תנועת הצ'י במעיים.

באופן כללי, הטיפול באלרגיה יכלול דיקור, צמחי מרפא ושינויים תזונתיים.

איך להרגיע אלרגיה?

אחד המרכיבים החשובים בטיפול באלרגיה הוא הרגעת הנפש, ולכן מומלץ לתרגל פעילות מדיטטיבית או כל פעילות אחרת שמשרה רוגע. פרט לכך, חשוב לסגל הרגלי תזונה ולהוסיף לתפריט ג'ינג'ר, שמסייע בהפחתת ייצור חלבונים פרו – דלקתיים, מה שמפחית סימני אלרגיה.

גם אבקת דבורים משמשת למניעת אלרגיות.

חומר זה עשוי מצוף, אנזימים, אבקת פרחים, שעווה ודבש. לאבקת דבורים יש תכונות אנטי – דלקתיות, אנטי – מיקרוביאליות ואנטי – פטרייתיות, והשימוש בה נעשה באופן מקומי להרגעת גירויים בעור.

איך להרגיע אלרגיה לפי הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית המסורתית ממליצה גם על השימוש בכורכום, שיש לו תכונות אנטי – דלקתיות.

החומר הפעיל של הכורכום, כורכומין, ממזער את הסימפטומים של מחלות דלקתיות רבות ויכול להיות יעיל בהפחתת גירוי ונפיחות הנגרמים על ידי נזלת אלרגית ואלרגיות שמתבטאות במערכת העיכול. ניתן ליטול כורכום בצורה של תה, כדורים, תמיסות, או להוסיף אותו למזון.

אם אתם זקוקים לעזרה בהתמודדות עם האלרגיה שלכם, אם אתם מעוניינים לשפר את איכות החיים שלכם או שאתם רוצים לאתר מטפל שמתמחה באלרגיה, רפואה סינית היא בהחלט סוג הטיפול שיכול לתת לכם מענה ומזור.

צרו קשר, ואנו נשמח לתת לכם מענה, כדי שתרגישו טוב יותר. בשביל זה אנחנו כאן!

שאלות נפוצות על טיפולים ברפואה הסינית:
ככלל, רוב הטיפולים ברפואה הסינית אינם כואבים, אלא להפך – משרים תחושת נעימות, רוגע ושלווה. ישנם מספר טיפולים אשר מלווים בתופעות לוואי שאינן כואבות ונעלמות לאחר מספר ימים. להרחבה על תופעות הלוואי – אתם מוזמנים להמשיך ולשוטט באתר שלנו.
ובכן, קודם כל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתוודעים לתחום הרפואה הסינית וניגשים לקבלת טיפול רפואי ע"פ הגישה הסינית, מתוך הבנה ורצון להבריא את הגוף בצורה טבעית יותר. אך נכון, ישנם אנשים רבים אשר עדיין מטילים בספק את יעילות הרפואה הסינית – והם כמובן חושבים זאת מבורות. גם אתם עדיין סקפטיים? קראו את המאמרים המקצועיים שלנו באתר – והיווכחו בעצמכם!
הרפואה הסינית מגובה במחקרים מדעיים ורשמיים רבים. אע"פ שישנם כמה טיפולים אשר עדיין אינם הוכחו מחקרית, רוב הטיפולים המרכזיים ברפואה הסינית מבוססים ומוכרים רשמית ואף ניתנים בקופות החולים בארץ ובעולם. כמו כן, ישנם כמה מחלות אשר הפתרון היחידי המוכר אליהם כיום הוא באמצעות רפואה סינית. יחד עם זאת, הרפואה הסינית היא לא תחליף לרפואה המערבית-הקונבנציונאלית ויש להתייעץ עם מטפל מוסמך אשר ינחה אתכם כיצד לשלב את הטיפול הסיני יחד עם הטיפול המערבי לקבלת הפתרון האידיאלי עבורכם.
אמנם הטיפול דרך קופות החולים זול יותר, אך אין זה אומר כי הוא טוב יותר. בנוגע לבריאות שלנו- לפעמים דווקא כדאי להשקיע עוד קצת כסף כדי לקבל החזר משמעותי להשקעה שלנו. לרוב טיפול דרך קופות החולים קצר משמעותית מטיפול בקליניקה פרטית ובנוסף גם הקשב של המטפל אינו נתון כולו אליך אלא למספר מטופלים נוספים בו זמנית. לרוב, הטיפול דרך קליניקות פרטיות יותר איכותי, מקצועי וממוקד מטיפול דרך קופות החולים.
תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן