כאבי שיניים

כיצד הרפואה הסינית מועילה לטיפול בכאבי שיניים, והאם היא הפתרון לחרדה מפני רופאי השיניים? כל התשובות במאמר הבא!

כאב שיניים חד, עמום או כאב פועם מצביע בדרך כלל על כך שעליכם להגיע אל רופא השיניים.

די נפוץ לטפל בבעיות שיניים באמצעות חומרי הרדמה, בעוד שטיפול בכאב אחרי ניתוח או הליך רפואי כמו עקירה כירורגית נעשה באמצעות תרופות לשיכוך כאב, בדרך כלל תרופות ללא מרשם.

הדיקור הסיני לטיפול בכאבים מציע דרך חלופית להתמודדות עם כאבי שיניים ויכול אף להקל על החרדה הדנטלית שחווים אנשים רבים, שצפויים להגיע אל מרפאת השיניים ולעבור טיפול.

טיפולים לכאבים: כאבי שיניים - איך מרגיעים את הכאבים לפי הרפואה הסינית?

כיצד הרפואה הסינית יכולה לסייע לכם לטיפול בכאבי שיניים?

כאב בשיניים מיוחס לעיתים קרובות לחורים בשיניים או לכאב עצבי, שעלול להופיע גם באזורים אחרים של הפנים והראש. אף על פי שהדיקור לא יכול לפתור בעיות כמו חור בשן או שן שבורה, הוא יכול לסייע בהתמודדות הרגשית עם הטיפול, בהקלה על הכאבים שעלולים להופיע לאחר הטיפול, כמו כאבי שיניים אחרי טיפול שורש, ובזירוז ההחלמה.

סוגים שונים של כאבי פה, שאינם קשורים בהכרח לבעיות שיניים או לשיניים, יכולים להיות מוקלים גם על ידי דיקור סיני- כולל כאבי לסת, הפרעות במערכת הלעיסה (TMG), נקישות או נעילה של הלסת, מתח כתוצאה משחיקת שיניים ויובש בפה (קסרוסטומיה).
ניתן לסייע בטיפול בדיקור גם לכאבים מיופציאליים, כאבים בשרירי הפנים ומיגרנות הגורמות לכאבים בצוואר ובצד הראש.

סיבות נוספות לכאבי שיניים בראי הרפואה הסינית

לכאבי שיניים יכולים להיות סיבות נוספות לפי הרפואה הסינית, הנובעות מסוגי גורמים שונים:

פלישת רוח

הראש ממוקם בחלק העליון של הגוף.

כאשר רוח חיצונית פולשת היא תוקפת לראשונה את החלקים העליונים של הגוף, כך שהשיניים יכולות להיות מעורבות. בפלישת רוח-חום זרימת צ'י ודם בפה מואצת ומופרעת, וכתוצאה מכך מצטבר חום. בפלישת רוח-קור, עלולה להיחסם זרימת הצ'י והדם, ולגרום לכאב שיניים.

התקוממות אש הקיבה

מרידיאן הקיבה, ובן זוגו לשכבה, המעי הגס קשורים לשיניים.

מרידיאן המעי הגס נכנס לשיניים העליונות, ומרידיאן הקיבה נכנס לשיניים התחתונות. התענגות יתר על מזון חריף, מתוק או שומני, מוצרי חלב או אלכוהול עלולים לגרום להצטברות חום וכאבי שיניים יחד עם יהיו תסמינים נוספים כמו ריח רע בפה, צמא, דימום או חניכיים נפוחות.

חולשה של הכליות

על פי תיאוריית ה- TCM, הכליה שולטת בעצמות, והשיניים נחשבות ל"הרחבה של העצמות", כך שמצב אנרגיית הכליה משפיע מאוד על מצב השיניים.

אם יש חוסר בכליות, השיניים רק רפויות ועלולות ליפול, אבל אין כאב. עם זאת, אם יש חום בכליות כתוצאה מחוסר יין, השיניים יופרעו מכך, מה שיוביל לתסמינים כמו כאבי שיניים לסירוגין לאורך תקופה ארוכה, חניכיים אדומות ונפוחות, שיניים רפויות, כאבי גב תחתון, גלי חום והזעה לילית.

מחסור ביין הכליות נגרם לרוב כתוצאה מעודף פעילות מינית, הזדקנות, עומס יתר עם חוסר מנוחה מספקת, מחלה ממושכת, איבוד דם מאסיבי או כרוני, שתייה מרובה של אלכוהול וכן שימוש ממושך בתרופות קורטיקוסטרואידים.

מחסור של יאנג הכליות

כאב שיניים יכול להיגרם גם ממחסור של יאנג הכליות.

זה עלול להיגרם מהזדקנות, מחלות כרוניות, אכילה מועטה מדי- במיוחד מעט מדי מזון מזין או עומס יתר, שכן אלה עלולים לגרום להיווצרות קור פנימי. הקור מאופיין בהתכווצות וקיפאון, ואם יש מצב של קור פנימי עקב מחסור של יאנג הכליות, הדבר עלול להשפיע על השיניים דרך מרידיאן הכליות, לגרום לקיפאון של הצ'י והדם בתעלה, ולגרום לכאב שיניים.

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה בדיקור סיני לכאבי שיניים - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים

האם הדיקור לבדו מספיק כדי לטפל בכאבים בשיניים?

בעיות בשיניים צריכות להיות מאובחנות, ויש לטפל בהן אצל רופא מומחה, שהוסמך לטפל בבעיות שיניים או אורתודנטיה, תלוי בסוג הבעיה.

חשוב לטפל בכאבים בפה ובשיניים מכיוון שהם מקשים על האכילה, על הדיבור, ואפילו על יכולת המיקוד ובהעדר טיפול הם עלולים להפוך לכאבי שיניים חזקים ולגרום לבעיות נוספות, לעיתים כאלו שלא ניתן לתקן או כאלו שמסכנות את בריאותו של המטופל.

דיקור וצמחי מרפא אינם מחליפים את הצורך בביקורי שיניים קבועים או בהליכי שיניים הכרחיים.

עם זאת, שיטות TCM שמיושמות יחד עם היגיינת פה טובה, יכולות לעזור לקדם התפתחות של שיניים חזקות בילדים, ושמירה על בריאות שיניים וחניכיים אצל מבוגרים, כמו גם חיזוק איברים פנימיים, טיהור חום או סילוק קור ורוח. בנוסף, טיפולי TCM עוזרים לשפר את התפקוד החיסוני, מה שיכול לסייע במניעת זיהומים בפה.

בעוד שלרופאי שיניים יש מגוון של חומרי הרדמה שהם יכולים להשתמש בהם כדי לסייע בהפחתת כאב במהלך טיפולי שיניים, אנשים רבים מוצאים שהזרקת חומר הרדמה כואבת ומעוררת חרדה בפני עצמה. יש בהחלט חסרונות לשיכוך הכאב המוצע במהלך ביקורי שיניים, עד כדי כך שאנשים רבים נמנעים מללכת לרופא השיניים, או לכל הפחות מייחלים שתהיה צורת הרדמה חלופית כלשהי.

בשנים האחרונות, גוברים המחקרים וההתעניינות סביב נושא זה, ומנסים למצוא דרכים חלופיות לאמצעי ההרדמה הקונבנציונליים והקלה על כאבי שיניים.

דיקור סיני הוכח מחקרית כמועיל להורדה משמעותית של החרדה הדנטלית והקלה בכאבים

ההערכה היא שעד 30% מהאנשים מדווחים על חרדה דנטלית, בעוד שכ-10% מהמטופלים חווים פוביה דנטלית. הדיקור הסיני הוכח כמסייע לייצר ירידה משמעותית מבחינה קלינית בתחושות החרדה או הפחד המלווים בביקור אצל רופא השיניים.

איך מעבירים כאבי שיניים ובאילו דרכים נוספות יכול לסייע הטיפול בדיקור סיני?

הדיקור הסיני יכול לסייע להעביר את כאבי השיניים ולהפוך את תהליך הטיפול לנעים יותר באמצעות:

  • דיקור סיני בשילוב עם מוקסה (במקרים מסוימים) יכול לסייע בהפחתת דימומים.
  • הפחתת רפלקס ההקאה (גאג) שמופעל בעת התאמה של התקנים אורתודנטיים או מכשור לטיפול בשיניים הטוחנות לדוגמה.
  • הפחתת החרדה והפוביה מטיפולים דנטליים.

כמו כן, מומלץ כמובן להתייעץ לפני הטיפול עם מטפל מומחה ברפואה הסינית על מנת שיוכל לתת לכם את ההדרכה המדוייקת והנכונה עבורכם.

איך מרגיעים כאבי שיניים?

לחיצה על הנקודות הבאות יכולה לשמש אתכם לטיפול עצמי בכאבי שיניים:

הנקודה למה היא מסייעת?
LI4 מפחיתה חרדה ואת רפלקס ההקאה ונפיחות, יעילה להקלה בכאבי שיניים אצל תינוקות
ST6 מסייעת להקלה בכאבים בשרירי הלסת ובשיניים כתוצאה מנעילת הלסת או חריקת שיניים
SI18 מקלה על כאבי שיניים וחניכיים נפוחות
  • LI4 – מועילה לכאבי ראש ולכאבי שיניים, מפחיתה חרדה ואת רפקלקס ההקאה ונפיחות. הנקודה יעילה להקלה על כאבי שינייים אצל תינוקות בשל בקיעת שיניים, והיא מפחיתה כאבי שיניים בלילה ואת כמות הרוק.

    מומלץ לעסות אותה בעדינות לפני השינה כ- 30 שניות לכיוון השעון מידי שעתיים.

    היא ממוקמת במרכז העצם המטאקרפלית השנייה, בצידה הרדיאלי. לאיתור הנקודה ניתן להצמיד את האגודל לאצבע השנייה, ולמצוא בליטה בקצה הקפל במפגש ביניהן.

  • ST6 – מסייעת להקלה בכאבים בשרירי הלסת ובשיניים כתוצאה מנעילת הלסת או חריקת שיניים. ממוקמת בלחי, במרחק שווה בין זווית הפה לתנוך האוזן.
  • SI18 – מקלה על כאבי שיניים וחניכיים נפוחות. ממוקמת ממש בחלל הלחי, בניצב לזווית העין ומחוץ לאף.
שאלות נפוצות על טיפולים ברפואה הסינית:
ככלל, רוב הטיפולים ברפואה הסינית אינם כואבים, אלא להפך – משרים תחושת נעימות, רוגע ושלווה. ישנם מספר טיפולים אשר מלווים בתופעות לוואי שאינן כואבות ונעלמות לאחר מספר ימים. להרחבה על תופעות הלוואי – אתם מוזמנים להמשיך ולשוטט באתר שלנו.
ובכן, קודם כל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתוודעים לתחום הרפואה הסינית וניגשים לקבלת טיפול רפואי ע"פ הגישה הסינית, מתוך הבנה ורצון להבריא את הגוף בצורה טבעית יותר. אך נכון, ישנם אנשים רבים אשר עדיין מטילים בספק את יעילות הרפואה הסינית – והם כמובן חושבים זאת מבורות. גם אתם עדיין סקפטיים? קראו את המאמרים המקצועיים שלנו באתר – והיווכחו בעצמכם!
הרפואה הסינית מגובה במחקרים מדעיים ורשמיים רבים. אע"פ שישנם כמה טיפולים אשר עדיין אינם הוכחו מחקרית, רוב הטיפולים המרכזיים ברפואה הסינית מבוססים ומוכרים רשמית ואף ניתנים בקופות החולים בארץ ובעולם. כמו כן, ישנם כמה מחלות אשר הפתרון היחידי המוכר אליהם כיום הוא באמצעות רפואה סינית. יחד עם זאת, הרפואה הסינית היא לא תחליף לרפואה המערבית-הקונבנציונאלית ויש להתייעץ עם מטפל מוסמך אשר ינחה אתכם כיצד לשלב את הטיפול הסיני יחד עם הטיפול המערבי לקבלת הפתרון האידיאלי עבורכם.
אמנם הטיפול דרך קופות החולים זול יותר, אך אין זה אומר כי הוא טוב יותר. בנוגע לבריאות שלנו- לפעמים דווקא כדאי להשקיע עוד קצת כסף כדי לקבל החזר משמעותי להשקעה שלנו. לרוב טיפול דרך קופות החולים קצר משמעותית מטיפול בקליניקה פרטית ובנוסף גם הקשב של המטפל אינו נתון כולו אליך אלא למספר מטופלים נוספים בו זמנית. לרוב, הטיפול דרך קליניקות פרטיות יותר איכותי, מקצועי וממוקד מטיפול דרך קופות החולים.
תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:
טיפול במגע - טווינא
טווינא

טווינא – הפיזיותרפיה של הרפואה הסינית מקורו של עיסוי הטווינא בסין העתיקה. זהו

למאמר המלא»

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן