טיפול במגנטים (מגנטותרפיה)

טיפול במגנטים (מגנטותרפיה) – הכל על שיטת הטיפול החדשנית שתופסת תאוצה!

האם שמעתם אי פעם על רפואת מגנטים? שיטת הטיפול המוצלחת אומנם תפסה פופולריות רק בעשורים האחרונים, אך היא בת אלפי שנים.

במאמר הבא תקראו על טיפול במגנטים ואיך הוא עוזר לרתום את כוחות הטבע לריפוי האדם.

טיפול ע"י מגנטים רפואיים

מה זה מגנטותרפיה ומהיכן התפתחה השיטה?

הטיפול במגנטים לצורך ריפוי ידוע כבר מאות שנים. השמועה מספרת שהסינים גילו את סגולות המגנט והשתמשו בו כבר בשנת 4,500 לפנה"ס. לאורך ההיסטוריה אבקה מגנטית שימשה למטרות רפואיות כמו כדורים, חוקן או אבקות, שבהן השתמשו לצורך ריפוי פצעים, כאבים במפרקים ועוד.

המילה "מגנט" נגזרת משמה של העיירה מגנסיה היוונית, שם נכרה חומר מגנטי – תחמוצת ברזל בצורתו הטבעית. אולם, המגנטים המלאכותיים הראשונים היו עשויים פלדת פחמן.

מגנטים ואלקטרומגנטים שתוכננו למטרות רפואיות יוצרו לראשונה בשנים 1826-1928 על ידי המדען האנגלי וו. סטרג'ון והמדען האמריקאי ג'יי הנרי. אחריהם חקרו את הטיפול באמצעות מגנטים מדענים נוספים.
עם זאת, היסודות המדעיים של המגנטותרפיה פותחו בסוף המאה ה- 19 ובתחילת המאה ה- 20, ונקשרו להתפתחות הפיזיקה, הכימיה והאלקטרופיזיולוגיה.

תחילת התיאוריה של השדה האלקטרומגנטי קשורה לרופא אנגלי בשם מקסוול, שגילה את המאפיינים הבסיסיים של השדה האלקטרומגנטי. בשנת 1864 הוא הציג תיאוריה כללית של תופעות חשמליות ומגנטיות דרך מה שידוע כיום כמשוואות מקסוול.

רק בשנות ה- 70 וה- 80 הוכחה יעילות הטיפול בשדה מגנטי עם סוגים שונים של מחלות, וריפוי שברים חמורים.

העניין במגנטותרפיה הולך וגובר בשנים האחרונות, והוא לוקח חלק נכבד בפיתוח מכשור רפואי כמו מכשירי תהודה מגנטית גרעינית (MRI), מכשירים מגנטיים לטיפול בבצקת וכאב, מכשירי שמיעה מגנטיים לחרשים ועוד.

מי היה מאסטר איטו?

לא ניתן לדון במגנטותרפיה מבלי להזכיר את מאסטר איטו היפני, שפיתח שיטת טיפול ייחודית, שהשפיעה על הצ'י באמצעות מגנטים שהונחו על גבי המרידיאנים המיוחדים, אשר להם קשר מיוחד עם קוטביות וא-סימטריה בגוף האדם.

מאסטר איטו ידוע כמי שהצליח לטפל באינספור מטופלים שלקו באולקוס באמצעות מגנטים דמויי מטבעות.

מהי השפעת המגנט על הגוף?

ניסויים רבים תומכים בדעה שלקטבים השונים של המגנט, יש השפעות שונות ומנוגדות על התפקוד המטבולי של הגוף. במונחים של תגובה ביולוגית, הקטבים – קוטב דרומי וקוטב צפוני, חיובי ושלילי – שונים זה מזה ומהווים ניגוד מוחלט האחד לשני, כמו יום ולילה, חום וקור, חומציות ובסיסיות, יין ויאנג.

מכיוון שרקמות הגוף, בין שנפצעו או נפגעו ממחלה, הן בעלות מדד של מגנטיות חיובית, הגוף מרכז אנרגיה של שדה מגנטי שלילי אל התא הפגוע בכדי לסייע לו להחלים.

אנרגיה של שדה מגנטי חיובי מפריעה לריפוי ומעודדת חלוקה לא סדירה של תאים, צמיחה של בקטריות והתפתחות דלקת. לעומתה, אנרגיה מגנטית שלילית אחראית לריפוי, לחיטוי, לחמצון ולאיזון המטבוליזם התאי באופן כללי.

להלן ההשפעה של שדות האנרגיה המגנטיים על גוף האדם:

שדה מגנטי שלילי שדה מגנטי חיובי
מגביר את החמצן לתאים. מפחית את החמצן בתאים.
מושך נוזלים וגזים ומפחית צבירת נוזלים. דוחה נוזלים וגזים ומגביר את הבצקת בתוך התאים.
מעודד שינה עמוקה ותומך בריפוי הגוף. הוא נלחם בדלקות, מפיג כאב ומאזן חומציות. מגביר ערנות ולא מאפשר ריפוי. הוא מעודד צמיחה של מיקרואורגניזמים, מגביר כאב, מוביל לתגובה מטבולית חומצית ועלול להגביר דלקת.
מקל על תסמיני גמילה באמצעות הפחתת דלקת ואינו ממכר. מקל על תסמיני גמילה באמצעות ייצור אנדורפינים, שלאורך זמן ממכר.
תורם לבהירות מחשבתית ולתחושת עליצות ושמחה. תורם לפעילות מוגברת ותעתוע של המחשבה ויוצר ביטוי רגשי קהה ודכאוני.
מפחית מאגרי שומן. מעודד צבירה שומנית.

כיצד מתבצעים טיפולים בעזרת מגנטים?

מכיוון שהגוף מגיב ביולוגית לאנרגיה המגנטית, ניתן לרתום את האנרגיה הזו לאבחון ולטיפול. בכדי אולם, לעשות זאת חשוב להפריד את האנרגיה המגנטית החיובית מהשלילית ולהפעיל אותם באופן נפרד באמצעות מגנטים חד – קוטביים.

ריפוי מגנטי נעשה באמצעות סטימולציה (גירוי) וחשיפה של נקודות דיקור לשדה המגנטי בעוצמה מספקת, שמאפשרת להתנגד לאנרגיה מגנטית אבנורמלית בגוף ולבנות מחדש את האיזון שבין האנרגיה המגנטית החיובית והשלילית בגוף האדם.

כמות נכונה של אנרגיה מגנטית שמיושמת כראוי יכולה לפקח על השפעה עודפת של אנרגיה מגנטית שמנוגדת לה ולסייע בתכנות מתקן של המוח.

לצורך הטיפול ניתן להשתמש בסוגי מגנטים שונים בעלי חשמל סטטי, שנבדלים זה מזה בגודלם ובצורתם, בחוזק או בצפיפות הזרימה המגנטית שנמדדת באמצעות גאוס, ביחס שבין חוזק הזרימה למסה ובהתנגדות.
קיימים בלוקים מלבניים, דיסקיות, מגנטים דמויי כפתורים בגדלים שונים, פדים מגנטיים שטוחים, תכשיטים מגנטיים, מזרונים וכריות מגנטיות, חגורות ורצועות מגנטיות, מדרסים מגנטיים ומיני מגנטים.

לאילו כאבים ומחלות כדאי להשתמש בטיפול במגנטים?

הטיפול במגנטים יעיל למגוון רחב של מחלות וכאבים, ביניהם:

 • דלקות כרוניות ואקוטיות מכל הסוגים, כולל דלקות בדרכי השתן, דלקות פרקים ועוד.
 • זיהומים שנגרמים כתוצאה מהתרבות בקטריות וירוסים ופטריות, בכללותם קנדידיאזיס.
 • בצקות והפרעות בוויסות הנוזלים בגוף.
 • טיפול במגנטים נגד דיכאון יעיל הודות לחיזוק תחושת השמחה בעת החשיפה לשדה אנרגיה מגנטית שלילי.
 • הפרעות שינה ונדודי שינה, פגיעה במעגלי השינה ובהפרשת המלטונין (הורמון השינה).
 • רקמות פגועות ומודלקות, המתאפיינות בחום, אודם, בצקת ומאפייני דלקת.
 • אלרגיות, מצבי הרעלה, בעיות עיכול ושרירים מכווצים כתוצאה מאימון גופני, שנובעים ממצבים חומציים.
 • טיפול במגנטים לסרטן נעשה באמצעות מגנטים עם שדה אנרגטי שלילי, שמטרתו להפחית את ריבוי התאים ולסייע בטיפול בתופעות לוואי לטיפולים הכימותרפיים וההקרנות כמו חום, אודם, כאב, בצקת ועוד.
 • כאב ותחושת בעירה כתוצאה מדלקות, חומציות יתר, חום ומחסור בהזנת חמצן בתאים. פרט לכך, ניתן להסתייע בטיפול במגנטים לכאבי ברכיים, טיפול במגנטים לכאבי גב ועוד.
 • הצטברות משקעי שומן וסידן במערכת כלי הדם שמובילה למחלות קרדיו-וסקולריות (CVD) והפרעות במערכת הדם.

בכל מקרה, מומלץ לטפל רק בהמלצת איש מקצוע, על מנת לטפל בצורה מדוייקת ולמנוע נזק אפשרי.

האם הטיפול במגנטים מסוכן?

אף על פי שלא נצפו תופעות לוואי שליליות מהשימוש באנרגיה מגנטית שלילית, המטפל צריך להיות קשוב למטופל ולבחון שאין התגברות של הכאב או לחץ כתוצאה מהטיפול. אלו לעיתים נובעים מהצורך למקם את המגנט מחדש או כתוצאה מספיחה של נוזלים ללא אפשרות ניקוז.

אנשים שנוטלים תרופות לפי מרשם כמו תרופות לבלוטת התריס לדוגמה, עלולים לפתח סימפטומים של מינון יתר כתוצאה מהשפעת הטיפול, שזה הסימן ליעילותו ולצורך בהפחתת המינון או הפסקת הטיפול התרופתי (בייעוץ רופא בלבד).

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה בטיפול במגנטים - ללא חיוב?
השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בתוך כמה רגעים

למי מומלץ לעבור טיפול במגנטים? (ולמי לא)

הטיפול במגנטים יכול להועיל לכל אחד בכל גיל.
עם זאת, יש מספר קונטרה – אינדיקציות לטיפול שכל מטפל חייב להכיר:

 • אין להניח את המגנטים על הבטן של אישה הרה.
 • אין להשתמש במיטת מגנטים או להניח מגנטים באזור החזה של מטופל שיש לו קוצב לב או דפיבילטור. על המגנט להימצא במרחק של ס"מ לכל הפחות ממכשירים אלו.
 • שימוש באנרגיה המגנטית בסמוך לארוחה עלולה לפגוע בפעילות המעיים. יש להמתין כשעתיים מסיום הארוחה.
 • השימוש באנרגיה מגנטית חיובית אסור ללא השגחה של מטפל מוסמך, ובגלל הגברת התפקוד המוחי היא עלולה לגרום להתקפי אפילפסיה, הזיות, חוסר שינה, היפראקטיביות ועוד.

חשוב לשם כך, לבחור מטפל מוסמך ומנוסה שידע לטפל בצורה הבטוחה והמדוייקת ביותר.

עם אלו טיפולים נוספים מומלץ לשלב טיפול במגנטים?

מגנטותרפיה (טיפול במגנטים) עשוי להשתלב עם טיפולי אקופונקטורה, אוריקולותרפיה ועיסוי רפואי.

השילוב של טיפול במגנטים רפואה סינית נפוץ מאוד בקליניקה, ומרבית המכללות שמכשירות מטפלים ברפואה סינית מכשירות אותם גם לטפל באמצעות מגנטים.

מה עלות הטיפול במגנטים?

בישראל הטיפול במגנטים מתבצע בעיקר בקליניקות פרטיות, ולכן עלותו יכולה לעמוד על 150 ₪ ויותר.

האם ניתן לבצע טיפול במגנטים בבית בעצמי?

מטפלים יכולים להכשיר את המטופלים שלהם כיצד לטפל בעצמם באופן עצמאי בבית.
כיום מוצעים מגנטים רפואיים למכירה, כולל תכשיטי מגנטים שונים כמו צמיד מגנטי רפואי שהמטופל עונד על פרק כף ידו. זה עשוי להועיל לטיפול בכאב ודלקות מקומיות.

איך בוחרים מטפל במגנטים רפואיים?

חשוב לבחור רק במטפל מוסמך ומנוסה. אף על פי שהטיפול במגנטים נשמע פשוט לכאורה, חשוב שהוא ייעשה רק על ידי מטפל עם ניסיון קליני.

הטיפול במחטים מרתיע אתכם? נסו את המגנטותרפיה.
כאן תמצאו את מיטב המטפלים בתחום. צרו איתנו קשר ונשמח לעזור לכם לאתר את המטפל שמתאים לכם.

שאלות נפוצות על טיפולים ברפואה הסינית:
ככלל, רוב הטיפולים ברפואה הסינית אינם כואבים, אלא להפך – משרים תחושת נעימות, רוגע ושלווה. ישנם מספר טיפולים אשר מלווים בתופעות לוואי שאינן כואבות ונעלמות לאחר מספר ימים. להרחבה על תופעות הלוואי – אתם מוזמנים להמשיך ולשוטט באתר שלנו.
ובכן, קודם כל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מתוודעים לתחום הרפואה הסינית וניגשים לקבלת טיפול רפואי ע"פ הגישה הסינית, מתוך הבנה ורצון להבריא את הגוף בצורה טבעית יותר. אך נכון, ישנם אנשים רבים אשר עדיין מטילים בספק את יעילות הרפואה הסינית – והם כמובן חושבים זאת מבורות. גם אתם עדיין סקפטיים? קראו את המאמרים המקצועיים שלנו באתר – והיווכחו בעצמכם!
הרפואה הסינית מגובה במחקרים מדעיים ורשמיים רבים. אע"פ שישנם כמה טיפולים אשר עדיין אינם הוכחו מחקרית, רוב הטיפולים המרכזיים ברפואה הסינית מבוססים ומוכרים רשמית ואף ניתנים בקופות החולים בארץ ובעולם. כמו כן, ישנם כמה מחלות אשר הפתרון היחידי המוכר אליהם כיום הוא באמצעות רפואה סינית. יחד עם זאת, הרפואה הסינית היא לא תחליף לרפואה המערבית-הקונבנציונאלית ויש להתייעץ עם מטפל מוסמך אשר ינחה אתכם כיצד לשלב את הטיפול הסיני יחד עם הטיפול המערבי לקבלת הפתרון האידיאלי עבורכם.
אמנם הטיפול דרך קופות החולים זול יותר, אך אין זה אומר כי הוא טוב יותר. בנוגע לבריאות שלנו- לפעמים דווקא כדאי להשקיע עוד קצת כסף כדי לקבל החזר משמעותי להשקעה שלנו. לרוב טיפול דרך קופות החולים קצר משמעותית מטיפול בקליניקה פרטית ובנוסף גם הקשב של המטפל אינו נתון כולו אליך אלא למספר מטופלים נוספים בו זמנית. לרוב, הטיפול דרך קליניקות פרטיות יותר איכותי, מקצועי וממוקד מטיפול דרך קופות החולים.
תרצו שנחזיר אתכם למשהו ספציפי בעמוד?
המאמר נכתב ע"י:
סיוון קידר
סיוון קידר

מרצה ומאמנת לאורח חיים בריא, מטפלת ברפואה סינית מסורתית, מטפלת בכירה בשיאצו ומאסטר רייקי, משנת 2010.

היה מעניין? החכמתם? אתם חייבים להראות גם לאחרים! שתפו:
אל תפספסו! מאמרים נוספים באתר שיעניינו אתכם:

רוצים לקבל פגישת ייעוץ בשווי של 268 ש"ח עם מטפל מומחה ברפואה סינית - ללא חיוב?

השאירו פרטים ואחד המטפלים שלנו יחזור אליכם בהקדם!

מטפל סיני זקן מאיר פנים
דילוג לתוכן